BKM OYUNCULARI-BKM MUTFAK-ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR-BKM MUTFAK

 

YILMAZ ERDOĞAN

 

1968 Hakkari doğumlu Yılmaz Erdoğan, 1987 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’ndeki eğitimini yarıda bırakıp, Ferhan Şensoy’un kurduğu Nöbetçi Tiyatro kadrosuna dahil oldu. Bir yıl sonra Güldüşündürü Tiyatrosu’nu kurarak, kendi yazıp yönettiği "Kanuni Sultan Süleyman ve Rambo" adlı oyunu sahneye koydu. Sonraki yıllarda, Levent Kırca Tiyatrosu'nda "Gereği Düşünüldü" müzikali ile "Olacak O Kadar" televizyon dizisinin metinlerini, Yasemin Yalçın Tiyatrosu'nda ise "Kadınlık Bizde Kalsın" adlı oyunu kaleme aldı. 1994’de Necati Akpınar’la birlikte BKM Oyuncuları’nı kuran Erdoğan, "Otogargara", "Cebimde Kelimeler", "Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?". "Bana Bir Şeyhler Oluyor" ve “Haybeden Gerçeküstü Aşk” adlı tiyatro oyunları dışında, "Bir Demet Tiyatro" adlı televizyon dizisinin senaryosunu yazdı.

"Hüzünbaz Sevişmeler" adını verdiği bir öykü, “Kayıp Kentin Yakışıklısı" ve "Anladım" adlı da iki şiir kitabı bulunan Yılmaz Erdoğan, ayrıca “Haybeden Gerçeküstü Aşk" adlı oyununa kaynaklık eden "Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar" diyaloglarını, "Hijyenik Aşklar" denemelerini ve "Bir Demet Tiyatro"daki Feriştah tiplemesinin fantezilerinden oluşan "Feriştahın Fentezileri" adlı çalışmalarını da kitap haline getirdi.
2000 yılında Türkiye'de tüm zamanların en büyük gişe rekorunu kırarak, 3.5 milyon seyirciye ulaşan "Vizontele" filminin senaryosunu yazan ve başrollerinden birini oynayan sanatçı, üç yıl sonra çektiği serinin ikinci filmi olan "Vizontele Tuuba" ve 2005 yılında çektiği “Organize İşler” filmleriyle başarı grafiğini daha da yükseltti.
AYDAN TAŞ
BÜLENT EMRAH PARLAK
BURCU GÖNDER
ERSIN KORKUT
EZGI MOLA
MERAL YETIL
NEŞE SAYLES
OĞUZHAN KOÇ
ŞEVKET SÜHA TEZEL
UMUT KURT
AYÇA ERTURAN
AYŞEGÜL AKDEMİR
BANU BAŞEREN
BÜŞRA PEKİN
SERAP BAYRAK
EMRE CANPOLAT
ESER YENENLER
GÜLSÜM ALKAN
METİN KEÇECİ
MURAT EKEN
ÖZGE O'NEILL
ŞAHİN IRMAK
ZEYNEP ENDER İGE
GİZEM TUĞRAL
HAMDİ KAHRAMAN
METİN YILDIZ
NAZMİ KAHRAMAN
PELİN ÖZTEKİN

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !